Azure Site Recovery ( Hyper-V to Azure ) – Part 1

Microsoft Azure üzerinde bir servis olarak sunulan Azure Site Recovery eski adıyla Hyper-V Recovery Manager, alt yapınızda bulunan fiziksel yada sanal makinalarınızın Azure Site Recovery ile beraber çoğaltılmasını ve herhangi bir felaket senaryosunda uygulamalarınızın kurtarılmasını sağlamaktadır. Azure Site Recovery ile Hyper-V üzerinde çalışan sanal makinalarınızı, ortamınızdaki fiziksel sunucuları veya Wmware ESX platformu üzerindeki sanal makinaları da Disaster Recovery senaryosu için kullanılabiliriz. Böylece ikincil konumuzu oluşturma ve yönetme gibi maliyetlerden kurtulmuş olursunuz. Bununla beraber Disaster Recovery için Azure Site Recovery servisini seçtiğiniz zaman sanal makinanız sadece felaket senaryolarında çalışacağı için kullandığınız kadar ödeme gerçekleştirirsiniz. (Replikasyon verileri hariç) İsteğinize bağlı olarak, On-Premises yapınızdaki sunucu Azure Site Recovery içerisine replikasyon yaparken farklı donanımsal özellikler ile çalıştırma imkanınız olacaktır.

Biz bu yazımızda Azure Site Recovery ile desteklenen sadece bir senaryoyu ele alıyor olacağız. Ama kısaca bu senaryoların isimlerinden bahsetmekte fayda var.

On-Premises VMM Site to Azure protection with Hyper-V Replication

Sisteminizde bulunan System Center Virtual Machine Manager 2012 R2 ürünü ile birlikte yönetmiş olduğunuz Hyper-V sunucularınızı Replica özelliği yardımıyla Azure Site Recovery servisini kullanarak Disaster senaryosunu uygulayabilirsiniz.


On-Premises to On-Premises VMM Site Protection with Hyper-V Replication

Şirketiniz de Primary Site olarak adlandırdığınız lokasyon içerisinde tutulan sanal makinalarınızı Disaster Recovery senaryosu için konumlandırmış olduğunuz ayrı bir lokasyon içerisine Hyper-V Replica özelliğini yardımıyla System Center Virtual Machine Manager R2 ile “Site” bazında replikasyon yaparak Disaster senaryosunu uygulayabilirsiniz. Azure Site Recovery ile felaket senaryolarınızı recovery plan oluşturup kolayca yönetebilirsiniz.

On-Premises to On-Premises VMM Site Protection with SAN replication

Azure Site Recovery servisi ile Primary Site lokasyonunuza konumlandırdığınız sanal makinalarınızın Disaster Recovery Senaryosu için konumlandırdığınız lokasyon içerisine göndereceğiniz sanal makinalarınızı System Center Virtual Machine Manager ile SAN bazında replikasyon yaparak Disaster senaryosunu yönetebileceğiniz bir yöntemdir. Desteklenen Storage markalarından bazıları; HP,NetApp,EMC olarak gözükmektedir.


On-Premises to Azure Hyper-V Site Protection

Yapınızda bulunan Windows Server 2012 R2 üzerinde çalışan Hyper-V rolüne sahip sunucunuzun hizmet verdiği sanal makinaların bir kopyasını Hyper-V Replica özelliği ile Microsoft Azure Site Recovery servisi kullanarak Disaster Recovery senaryosu için uygun hale getirebilirsiniz. Bu senaryoda Hyper-V makinalarınızı SCVMM ile yönetmenize gerek yoktur.

On-Premises to On-Premises VMWare Site Protection

Bu senaryoda şirket altyapınızdaki sanallaştırma mimarinizin, VMware alt yapısı olduğu düşünelim, Disaster senaryosu için sanal makinalarınızın bir kopyasının Disaster Site içerisine gönderilmesini Primary Wmware site içerisinde herhangi bir problem olduğu zaman Disaster Site içerisinden yapınızın çalışmasını sağlayabilirsiniz. Yapınızda bulunan fiziksel makinalarınızı Disaster Site içerisine sanal makine olarak replikasyonunu gerçekleştirebilirsiniz. Virtual Machine replikasyonu InMage Scout ürünü ile beraber yapılıyordu. Microsoft bulut tabanlı çözümlerini geliştirmeye devam ederken, Temmuz 2014 ayı itibariyle InMage Scout ürünü kendi bünyesine katmıştır. Wmware siteler arasında replikasyon mimarisini InMage Scout ürünü ile gerçekleştirebilirsiniz.

On-Premises to Azure VMWare Site Protection

Şirketinizin, Disaster Recovery için herhangi bir lokasyonu bulunmadığını varsayalım. Disaster Site olmadan, Azure Site Recovery servisini kullanarak mevcut altyapınızdaki sanallaştırma teknolojisinin Vmware üzerinde çalışan tüm sanal sunucuların bir kopyasını Microsoft Azure üzerinde tutabilmenizini sağlar. Bu senaryoyu uygularken, InMage Scout üzerine eklenen yeni teknolojiler ile gerçekleştirebileceksiniz. Mart 2015 ile hayatımıza gireceğini söylemekte de fayda var.